Boshnjakët festuan një fitore të madhe ndaj Malit të Zi në Ligën “C”/Zenicë, Bosnje-Hercegovinë/23 shtator 2022/foto: EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Në raundin e pestë të parafundit të grupit “3” në segmentin B në Lidhja e Kombeve përfaqësimi i Bosnjë dhe Hercegovinë triumfoi në Zenicë me 1:0 mbi Mali i Zi.

Fitoren për rikthimin e boshnjakëve në Ligën “A” solli Demiroviq pas ndihmës së Jacko pak para përfundimit të pjesës së parë (45+1').

Në ndeshjen e dytë të të njëjtit grup Finlanda barazoi 1:1 kundër Rumania. Puki (12') solli avantazhin për vendasit, dhe mysafirët barazuan me Tanase (52').

Në tabelë, boshnjakët janë sigurisht të parët me 11 pikë, përpara Malit të Zi me shtatë, Finlandës me pesë dhe Rumanisë me katër.

Përzgjedhja e Estonia u rikthye në Ligën “C” pas triumfit në shtëpi ndaj Malta (2:1). Në grupin “2” të segmentit të fundit D, Sapinen shënoi 1:0 për vendasit para përfundimit të pjesës së parë dhe Borg mori karton të kuq para atij goli. Malta barazoi me penallti në minutën e 51-të me Teuma dhe Anier solli fitoren për estonezët në minutën e 86-të.

Tabelën e kryeson Estonia me nëntë pikë, përpara Maltës (6), e cila i ka luajtur të gjitha ndeshjet, ndërsa San Marino është i fundit pa pikë. Në ndeshjen e fundit të grupit më 26 shtator, San Marino do të presë Estoninë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.