(VIDEO) Mediat ruse raportojnë për një shpërthim të madh në një magazinë me raketa termobarike në Shebekino

Në qytetin Shebekino, Rajoni i Belgorodit të Federatës Ruse, municioni për sistemin e raketave të rënda TOS-1A Solntsepek shpërtheu.

Këtë e ka bërë të ditur kanali rus “Telegram” Astra.

Raportohet se si pasojë e këtyre shpërthimeve kanë humbur jetën tre ushtarë rusë.

Mbrëmjen e së enjtes, më 13 qershor, në qytetin rus Shebekino, i cili ndodhet pranë kufirit me Ukrainën, kanë rënë shpërthime të forta dhe ka shpërthyer një zjarr i madh.

Guvernatori i rajonit, Vyacheslav Gladkov, bëri një deklaratë për shpërthimin në periferi të Shebekinos, i cili raportoi dëme në 10 familje private dhe një makinë.

Ai shtoi se dyshohet se nuk ka persona të lënduar nga shpërthimi dhe janë përcaktuar arsyet e incidentit.

Kanali "Telegram" Astra sot, duke iu referuar shërbimeve të urgjencës të rajonit rus, raportoi se një natë më parë në periferi të Shebekinos, municionet për sistemin e rëndë flakëhedhës "TOS-1A Solntsepek" shpërthyen.

Për momentin nuk dihen arsyet e shpërthimit të municionit.

Rusët përdorin në mënyrë aktive sistemin Solntsepek për sulme ndaj automjeteve të blinduara të lehta, fuqi punëtore, si dhe për shkatërrimin e fortifikimeve.

Ushtria ukrainase shkatërroi dhe pushtoi armikun TOS-1A dhe automjetet e tyre të transportit dhe ngarkesave në disa raste.

Kohët e fundit, Forcat e Mbrojtjes të Ukrainës filluan një sulm me raketa në postin komandues të ushtrisë së kombinuar të 6-të ruse, e cila ndodhej në territorin e qendrës së rekreacionit pranë fshatit Shebekino.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 100 DENARË

Video e ditës