VIDEO: Shpërthim i madh në Krime - që nga mëngjesi i sotëm, shpërthimet kanë bërë jehonë në afërsi të qytetit Jankoy

Foto: Twitter

Raportimet dhe pamjet e shpërthimeve vijnë mëngjesin e sotëm nga territoret e pushtuara në jug dhe juglindje të Ukrainës.

Televizioni ukrainas "Next" publikoi pamje të pakonfirmuara të shpërthimit, që dyshohet se nga qyteti Jankoy në veri të Krimesë. RIA Novosti ruse raportoi gjithashtu se një nënstacion në atë qytet ka marrë flakë rreth orës 06:00 të mëngjesit të sotëm me orën lokale.

Sipas raporteve të mediave lokale, një depo municioni ka marrë zjarr edhe në fshatin Majskoje, 25 kilometra në juglindje të Dzhankoje. Udhëheqësi administrativ rus i Krimesë, Sergei Aksyonov, tha se ai kishte nxituar në Mayskoye për të hetuar shpërthimin në nënstacion. Ende nuk dihet shkaku i shpërthimit.

Rreth 2.000 banorë janë evakuuar nga Majsko, dhe dy civilë u plagosën lehtë, thanë autoritetet lokale për RIA Novosti, duke shtuar se "municioni shpërtheu në zonën e mëparshme të fermës së fshatit ku ishte vendosur përkohësisht objekti ushtarak".

Anton Gerashchenko, një këshilltar i presidentit ukrainas, postoi në Twitter pamjet e supozuara të shpërthimeve të mëngjesit të sotëm në Krime.

Një tjetër shpërthim i madh tronditi Krimenë, raporton “Daily Mail”, duke shtuar se topi i zjarrit shpërtheu në depon e municioneve.

Rusi: Zjarri dhe shpërthimi në një depo

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se si pasojë e një zjarri në një zonë ushtarake pranë fshatit Maysko në Krime, municioni i depozituar shpërtheu.
Sipas raportimeve, zjarri ka rënë në depon e municionit, për shkak të të cilit municioni është aktivizuar, transmeton Interfax.

“Sipas informacioneve nga vendi i ngjarjes, për momentin nuk ka të lënduar seriozë”, tha Ministria ruse.

Po merren masa për shuarjen e zjarrit dhe zbardhjen e shkaqeve të zjarrit.

Televizioni "Nexta" publikoi gjithashtu pamjet e gjoja "shpërthime në Donetsk të pushtuar".

Krimea u godit kohët e fundit nga shpërthime që shkaktuan një re të madhe tymi pranë aeroportit në bazën ushtarake Saki në Novofedorivka, duke vrarë një person dhe duke plagosur 13, sipas zyrtarëve rusë. Edhe pse zyrtarët rusë thanë se nuk ishte një sulm, por një shpërthim municioni, shumë veta dyshojnë në versionin zyrtar të ngjarjeve.

Video e ditës