VIDEO: Kthesa e madhe e Gjokoviçit për gjysmëfinalet e Wimbledon

Novak Djokovic siguroi një gjysmëfinale të re në turnetë Grand Slam/Foto: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Tenisti më i mirë serb Novak Djokovic kaloi në gjysmëfinale të "Wimbledon“ pasi e mposhti Janik Siner me 3:2 (5:7, 2:6, 6:3, 6:2, 6:2).

Në gjysmëfinale të turneut të Londrës, Gjokoviç do të luajë me më të mirën e duelit David Goffan - Cameron Norrie. Publiku ka shijuar duelin mes Gjokoviqit dhe Sinerit, i cili ka qenë jashtëzakonisht emocionues.

Gjokoviç e hapi mirë ndeshjen dhe shpejt kaloi në epërsi 4:1. Serbi pati mundësinë që t'i hiqte edhe një herë shërbimin kundërshtarit, por nuk e shfrytëzoi pikën e pushimit, ndaj Siner u rikthye në ndeshje.

Italiani shfrytëzoi momentin, ktheu pushimin dhe më pas pas një lufte të madhe bëri një tjetër dhe me një kthesë të shkëlqyer erdhi në epërsi 1:0 (7:5).

I motivuar nga loja e tij e mirë në setin e parë, Sinner vazhdoi lojën e tij të shkëlqyer në fillimin e setit të dytë. Pas ndeshjes së parë që Novak fitoi në shërbim të tij, Siner barazoi, më pas bëri një break të shpejtë dhe kaloi në epërsi me 2:1.

“Kthimi” i njohur i Gjokoviçit nuk funksionoi as sot, ndaj Siner plot besim fitoi setin e dytë – 6:2.

Por fillimi i pjesës së tretë të lojës la të kuptohej rikthimi i Novakut në ndeshje. Tenisti serb nuk e përdori pikën e parë të pushimit në ndeshjen e dytë, por ia doli në të dytën - në ndeshjen e katërt, kështu që shpejt fitoi një avantazh prej 4:1, dhe më pas e çoi me qetësi setin në fund - 6: 3.

Serbi vazhdoi me lojë të furishme, setin e radhës e fitoi me 6:2 dhe barazoi në 2:2. Italiani nuk kishte asnjë shans kur Novak luajti në maksimumin e tij, kështu që Gjokoviç arriti shpejt në setin e radhës dhe triumfoi në çerekfinale.

Video e ditës