VIDEO | Një zjarr i madh në një fabrikë amerikane të dronëve në Letoni

Foto: Twitter

Një zjarr i madh shpërtheu në një fabrikë amerikane të dronëve në Letoni në Marupe, një periferi e kryeqytetit Riga, raportoi gazeta letoneze "Diena.lv".

Një numër i madh i ekipeve të shpëtimit ndodhen në terren duke u përpjekur të shuajnë flakët e mëdha dhe banorët këshillohen të qëndrojnë larg.

Pothuajse 50 zjarrfikës, nëntë makina zjarrfikëse, si dhe zjarrfikësja e Aeroportit Ndërkombëtar të Rigës po shuajnë flakët.

Pronar i fabrikës është kompania amerikane "Edge Autonomy", e cila prodhon mjete ajrore pa pilot, të cilat u dërgohen qeverive, klientëve komercialë dhe privatë në pothuajse 70 vende.

Kjo kompani konsiderohet si një nga prodhuesit kryesorë të dronëve të klasit botëror, dhe dronët e tyre furnizohen edhe për ushtrinë ukrainase.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës