Një ndeshje fenomenale brenda raundit të 32-të të Premier League angleze në "Goodison Park" u luajt sonte nga Everton dhe Tottenham, dhe në fund ndeshja përfundoi me rezultat 2: 2. Që nga fillimi u la të kuptohej se do të shihnim shumë gola në këtë lojë, dhe në fund u shënuan katër, dy në secilën anë.

Everton ishte pak më specifik dhe më i mirë se fillimi, por mysafirët nga Londra ishin të parët që arritën golin në minutën e 27-të të ndeshjes. Harry Kane ndoqi mirë veprimin e ekipit të tij, u gjend i vetëm para portës së Jordan Pickford, dhe ai nuk humbi dhurata të tilla dhe shënoi për 0: 1.

Festimi i mysafirëve zgjati një kohë të shkurtër, vetëm katër minuta më vonë u dha një penallti për Everton, dhe interpretuesi i saktë ishte Gilfi Sigurdsson për 1: 1. "Karamelët" krijuan disa raste të rrezikshme përpara portës së Spurs, dhe Jose Mourinho duhej të ishte i kënaqur që ekipi i tij u largua në pushim me një barazim.

Dhe në të ardhmen mund të shohim një shfaqje vërtet të shkëlqyeshme të futbollit nga të dy palët. Kishte shumë raste, dhe në minutën e 62-të Everton arriti një pikë kthese. Sigurdsson shënoi për 2: 1 pasi ndoqi shumë mirë aksionin dhe shndërroi asistimin e Coleman në gol.

Shtatë minuta më vonë Tottenham barazoi, Harry Kane shënoi 21 gola në sezon në minutën e 69-të të ndeshjes dhe gjuajti për një barazim të ri. Në fund të ndeshjes, të dy skuadrat ishin në gjendje të shënonin golin e fitores, por pa u realizuar dhe në fund pikët u ndanë.

Duhet të theksohet se lojtari i kombëtares angleze Kane pësoi një dëmtim në kyç, pas së cilës iu desh të linte fushën në fund. Të dy skuadrat kanë ende një shans për t'u kualifikuar në Champions League, por do të duhet të jenë perfekte deri në fund të sezonit.