VIDEO| E shpëtuam OSBE-në nga rrënimi pa bërë kompromis në parime, pohon Osmani

Konferenca përmbyllëse për shtyp / Foto Sloboden pechat

OSBE-ja është e sigurt, organizata dhe funksionaliteti i saj ruhen për njerëzit. Malta është kryetarja e radhës e Organizatës dhe mandati i Sekretarit të Përgjithshëm dhe krerëve të tre institucioneve në kuadër të OSBE-së është zgjatur. Buxheti i Organizatës nuk është miratuar për shkak të bllokadës ruse, e cila mbetet një problem madhor.

Këto ishin çështjet kyçe që u diskutuan në takimin e 30-të ministror të OSBE-së, i cili u mbajt në Shkup gjatë tri ditëve të fundit, dhe të cilat u theksuan sot në konferencën përmbyllëse për shtyp ku mori pjesë edhe kryetari aktual i OSBE-së, ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së, Helga Maria Schmid dhe presidenti i ardhshëm i Organizatës, Ian Borg.

“Kjo është ngjarja më e madhe politike në territorin tonë dhe ky takim u zhvillua në një kohë të jashtëzakonshme, kur jemi dëshmitarë të sulmeve të vazhdueshme, të luftës kundër Ukrainës dhe vuajtjeve njerëzore. Historia përsëritet në shumë mënyra. Sfidat janë edhe sot edhe nesër. Këtu në Ballkan ne hezitojmë t'i quajmë gjërat historike, por ky Këshill Ministror tashmë është quajtur historik. Agresioni rus kundër Ukrainës e vuri në pikëpyetje arkitekturën e sigurisë evropiane, por e vuri në pikëpyetje edhe ekzistencën e vetë Organizatës, prandaj ky këshill është revolucionar, tha Osmani.

Sa i përket buxhetit, Osmani ka paralajmëruar se pas këshillit ministror do të tentohet edhe një herë dhe i ka bërë thirrje Rusisë që të lejojë konsensus, sepse pa buxhet të miratuar “vuajnë” misionet në terren të OSBE-së, përfshirë edhe atë në Maqedoni.

– Ne e ruajtëm organizatën dhe funksionalitetin e saj, për njerëzit. Të gjithë anëtarët ranë dakord për zgjedhjen e Maltës si kryetar i ardhshëm dhe për zgjatjen e mandateve të Sekretarit të Përgjithshëm dhe të tre institucioneve brenda Organizatës, tha kryetari aktual i OSBE-së.

Ai përgëzoi Maltën, duke shprehur mirënjohjen e tij për ndërmarrjen e këtij misioni në kohë të vështira, si dhe për punën e përkushtuar të Sekretarit të Përgjithshëm dhe të Përfaqësuesve të Lartë për Pakicat Kombëtare dhe Lirinë e Medias dhe kreut të Zyrës së ODIHR-it, duke i uruar atyre vazhdimësi. suksese ne punen e tyre..

“Kjo është ngjarja më e madhe politike në territorin tonë dhe ky takim u zhvillua në një kohë të jashtëzakonshme, kur jemi dëshmitarë të sulmeve të vazhdueshme, të luftës kundër Ukrainës dhe vuajtjeve njerëzore. Historia përsëritet në shumë mënyra. Sfidat janë edhe sot edhe nesër. Këtu në Ballkan ne hezitojmë t'i quajmë gjërat historike, por ky Këshill Ministror tashmë është quajtur historik. Agresioni rus kundër Ukrainës e vuri në pikëpyetje arkitekturën e sigurisë evropiane, por e vuri në pikëpyetje edhe ekzistencën e vetë Organizatës, prandaj ky këshill është revolucionar, tha Osmani.

Në pyetjen e një gazetari nëse ka pasur “pazare” me Rusinë për arritjen e marrëveshjeve në takimin ministror, ​​Osmani tha se kompromisi është në thelb të Organizatës dhe u shpreh i kënaqur që në një vit kaq të vështirë vendimet janë marrë unanimisht, ndërsa nënvizoi se atje nuk ishte pazar me vlerat e Organizatës.

– Pa u treguar jo modest me diplomaci të shkathët, deri para disa ditësh konsensusi ishte një mision i pamundur, shikoni tekstet e agjencive të lajmeve që thoshin se fundi i OSBE-së po shihet, se nuk ka shanse për SHBA-të dhe Rusinë. të arrihet konsensus për një çështje - theksoi Osmani.

Ai shtoi se duhet të ndalet nënvlerësimi i Maqedonisë dhe të kthehet besimi në institucionet shtetërore që sot arritën ta shpëtojnë organizatën më të komplikuar nga rrënimi.

Kryetari i ri i OSBE-së, Borg, në fjalimin e tij në konferencën e fundit për shtyp, tha se do të fokusohen në përfundimin e luftërave dhe konflikteve dhe shtoi se agresioni rus kundër Ukrainës duhet të ndalet.

Borg theksoi se unanimiteti i të 57 vendeve që i kanë dhënë besim si kryetar i ri është dëshmi, siç tha ai, e angazhimit tonë të përbashkët për të vazhduar forcimin e organizatës dhe për të siguruar që pavarësisht të gjitha sfidave me të cilat përballemi, organizata do të vazhdojë të punon.

“Ndërsa të fillojmë rrugëtimin tonë së bashku, ne do t'i përkushtohemi përmbushjes së detyrave dhe përgjegjësive tona në kohën e ardhshme, tha ai.

Borg pret të punojë, tha ai, krah për krah me të gjithë partnerët dhe tha se do të angazhohet të punojë për të inkurajuar forcimin e multilateralizmit.

Në konferencën e fundit për shtyp foli edhe Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së, Helga Maria Schmid. Ajo theksoi se vendimet që janë marrë nga shtetet anëtare në Shkup do të mundësojnë vazhdimin e suksesshëm të punës së Organizatës - duke mundësuar stabilitet, siguri, të drejtat e njeriut dhe liri themelore të njerëzve.

- Unë do të bëj detyrën time si sekretar i përgjithshëm ashtu si kolegët e mi nga tre institucionet e tjera, sepse kjo nuk është për ne, por për njerëzit. Ne jemi këtu për të përcjellë qëllimin e Organizatës. OSBE është një organizatë e suksesshme sot. Është sfidë në kushtet aktuale gjetja e një gjuhe të përbashkët për çdo temë, por Organizata jonë është bazuar në parime dhe vlera për gati 50 vjet, tha Schmid.

Siç tregoi ai, qëllimi i Organizatës nuk është vetëm të adresojë sfidat aktuale, por t'i mbajë të gjithë pjesëmarrësit përgjegjës. Këtë, thekson Shmidi, dy ditët e fundit e ka konfirmuar edhe kryetari Bujar Osmani.

Ajo shtoi se të 57 vendet anëtare kanë vendosur të zgjedhin Maltën si kryesuese të ardhshme dhe kjo do të sigurojë vazhdimësinë që na nevojitet për të mbajtur Organizatën.

“Si Sekretar i Përgjithshëm i OSBE-së e mbështes vendimin për kryesuesin e ardhshëm”, shtoi Schmid.

Ajo iu referua motos që u zgjodh këtë vit – “Për popullin” dhe theksoi se ajo është shumë e përshtatshme dhe korrespondon me punën e bërë nga OSBE-ja.

- Çdo gjë që bëjmë, qoftë puna në parandalimin e korrupsionit dhe krimit të organizuar, monitorimin e zgjedhjeve apo rritjen e sigurisë, diçka për të cilën punojmë pa u lodhur dhe ua adresojmë këto probleme qytetarëve, avokohemi edhe për sigurinë e grave gazetare. ne qëndrojmë për të drejtat themelore të njeriut, dhe e gjithë kjo është vetëm për një qëllim, dhe ai është të mbështesim njerëzit - si burrat ashtu edhe gratë, theksoi Schmid.

Ajo theksoi se Malta luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e paqes dhe sigurisë dhe beson se do të zbatojë të njëjtat aftësi në udhëheqjen e saj si kryetare vitin e ardhshëm.

- Mezi pres të punoj me ju dhe ekipin tuaj dhe ju mund të mbështeteni tek ne, tha Schmid

Maqedonia ishte nikoqire e Këshillit të 30-të Ministror të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë - OSBE, ku morën pjesë rreth 1000 delegatë nga 57 vende anëtare të Organizatës dhe vendet partnere.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË