VIDEO: Gjokoviç për gjysmëfinalet e Wimbledon kundër Sinner

Novak Gjokovic ishte më i mirë se holandezi Tim van Rijtoven në raundin e 3-të/Wimbledon, Britani/2022 korrik XNUMX/Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Tenisti më i mirë serb vazhdoi kërkimin e tij për titullin e Wimbledon dhe kaloi në çerekfinale duke mundur Tim van Rijtoven.

Novak Djokovic ai e justifikoi rolin e tij të preferuar ndaj holandezit dhe triumfoi me rezultatin 3:1 në sete 6:2, 4:6, 6:1 dhe 6:2.

Në luftën për një vend në gjysmëfinale, Nole do të luajë kundër Janik Siner. Italiani më parë ishte më i mirë se Carlos Alcaraz.

– Ishte shumë e vështirë. Unë kurrë nuk kam luajtur kundër Van Reithoven, dhe ai fitoi ndeshjen e tij të parë në ATP disa javë më parë, dhe më pas ai mundi lojtarët e Top 10, Top 5 lojtarët, ai pati një seri triumfesh në këtë sipërfaqe...Dhe me atë lloj shërbej, me atë lloj forhendi të fortë, m'u desh pak të mësohesha me fuqinë e tij, por edhe të luaja me çati të mbyllur, sepse në këto kushte gjithçka në fushë është pak më e rrëshqitshme - tha Gjokoviç.

Fituesi i çerekfinales mes Gjokoviç dhe Siner do të luajë në gjysmëfinale kundër më të mirës së ndeshjes David Goffan - Cameron Norrie.

Duelet e tjera çerekfinale do të dihen pasi të luhen ndeshjet e XNUMX/XNUMX-tës: Garin - De Minor, Nakashima - Kyrgios, Kubler - Fritz dhe De Zandshulp - Nadal.

Video e ditës