VIDEO: Gjokoviç për finalen ndaj Norit dhe publikut në “Wimbledon”

Cameron Norrie eliminoi David Goffan në çerekfinale në Wimbledon/Foto: EPA-EFE/ANDY RAIN

Pak orë pasi mundi italianin Yannick Siner pas një kthese të madhe, Novak Djokovic zbulohet se kush do të jetë kundërshtari i tij në gjysmëfinalen e "Wimbledon".

Është fara e nëntë, përfaqësuesja britanike Cameron Nori, i cili mundi edhe belgun me përvojë pas një lufte të madhe David Goffan me 3:2, pas grupeve 3:6, 7:5, 2:6, 6:3, 7:5 pas tre orësh e gjysmë.

Fitorja e tenisit britanik do të thotë vetëm një gjë, të premten në gjysmëfinale Novak do të përballet me presionin më të fortë nga tribuna që nga fillimi i këtij turneu, por ai është mësuar prej kohësh, jo vetëm. në turneun Grand Slam në Londër.

Kjo është fitorja më e madhe në karrierën e Cameron Norrie deri më tani në këtë turne dhe përshtypja është se Goffan do të ketë shumë arsye për të pyetur veten se si i humbi mundësitë e mëdha që pati në këtë ndeshje.

Dy herë kryesoi në sete, i lejoi Norit një kthesë dhe në setin e dytë shpërdoroi një avantazh break, por edhe mundësinë për ta fituar këtë ndeshje në tre sete.

Në dy setet e fundit Nori shfrytëzoi mbështetjen e madhe nga tribuna, e cila me siguri do të jetë edhe më e madhe në gjysmëfinale ndaj Novak Gjokoviqit.

Por pavarësisht kësaj, Novak hyn në atë ndeshje si kampion aktual, me autoritet të madh dhe si favorit i madh që ka përvojë të madhe në situata të tilla.

E në konkurrencën e femrave u shpall çifti i parë gjysmëfinal, në duelin gjerman Tatiana Maria me 2:1 në sete 4:6, 6:2 dhe 7:5 eliminoi Jule Nemeyer. Maria do të luajë kundër tenisit maroken për t'u kualifikuar në finalen e madhe Uns Jabur me 2:1 (3:6, 6:1, 6:1) e cila mposhti Marie Buzkovën nga Çekia.

Video e ditës