VIDEO: Gjokoviç thyen rekordin e Federer, me një kthesë në gjysmëfinale të "US Open"

Novak ковиokovi vetëm mund të mbrojë titullin në Melburn vetëm të vaksinuar / Foto: EPA-EFE / JASON SZENES

Tenisti serb Novak ковиokovi. Avancuar në gjysmëfinalen e "US Open" pasi mposhti italianin Mateo Beretini në çerekfinale mbrëmë vonë me 3: 1, në sete 5: 7, 6: 2, 6: 2, 6: 3 Me

Me këtë triumf, Nole theu rekordin e Roger Federer pasi u bë lojtari me më shumë fitore mbi Top 10 lojtarët në historinë e tenisit.

Ai regjistroi 224 fitore mbi Top 10 lojtarët (me 101 humbje), duke tejkaluar gjigantin zviceran që qëndroi në 223 fitore dhe 123 humbje. Spanjolli Rafael Nadal ka një rekord prej 178 fitoresh dhe 99 humbjesh.

Ковиokovi за do të luajë kundër fituesit të katërt të turneut për një vend në finalen e madhe Alexander Zverev, konkurrenti gjerman, eliminoi më parë Lloyd Harris nga Afrika e Jugut me 7: 6 (6), 6: 3, 6: 4.

Në gjysmëfinalen e dytë në Nju Jork (SHBA), do të garojnë Felix Oze-Aliasim (Kanada) dhe fituesi i dytë i turneut, Danil Medvedev (Rusi).

Tek femrat, tenistja greke Maria Sakari në një orë e 23 minuta me 2: 0 (6: 4, 6: 4) festoi kundër Karolina Plishkova nga Republika Çeke.

Sakari do të luajë kundër Emma Radukanu nga Britania e Madhe për të hyrë në finale, dhe çifti i dytë gjysmëfinal përbëhet nga Leila Fernandez (Kanada) - Arina Sabalenka (Bjellorusi).

Baza e Ковиokovi në Nju Jork është në një pronë me vlerë 40 milionë dollarë ku ai stërvitet me teknologjinë më të fundit

Video e ditës