VIDEO: Koyokovi ka shkruar histori, ka arritur 1000 fitore në “qytetin e përjetshëm”!

Novak Djokovic
Novak kovovi ka 20 tituj Grand Slam / Foto: EPA-EFE / FABIO FRUSTACI

Asnjë set i humbur, Novak Djokovic të vendosur në finalen e Turneu Masters në Romë, janë gjithsej 12 finale për asin serb në kryeqytetin italian.

Reketa numër një e botës sonte konfirmoi formën më të mirë në ndeshjen gjysmëfinale me 10 lojtarë të botës. Norvegjezi Casper Rudd. Pas një ore e 45 minutash, kovovi triumfoi me 2:0, në sete 6:4, 6:3. Ky ishte takimi i tretë mes Kookovi и Ruud, të tria u fituan nga tenisti serb.

Në luftën për titull, Nole do të luajë të dielën kundër grekut Stefanos Tsitsipas, i cili më herët sot ishte më i mirë se Aleksandar Zverev.

Koviokovi vazhdoi të vendoste rekorde të reja në tenisin botëror. Mbrëmjen e sotme ai regjistroi jubilarin 1000 fitore në karrierën e tij. Ata janë ende në "Club 1000" Jimmy Connors i cili qëndroi në 1274 fitore, Roger Federer 1251, Ivan Lendl 1068, a Rafael Nadal ka 1028 fitore.

Tashmë dihet se serbi ka siguruar vendin e parë Lista ATP, të hënën do të nisë java e 370 në krye. I kanë mbetur edhe tetë javë për të kapërcyer rekordin e legjendares Steffi Graf.

Ai do të jetë në krye të listës edhe për të paktën katër javë të tjera, deri në përfundimin e turneut Roland Garros, ku do të përpiqet të arrijë titullin e 21-të të Turne Grand Slam. Ai ka fituar nëntë herë në Australian Open, gjashtë herë në Wimbledon, tre herë në US Open dhe dy herë në Roland Garros.

Ai është tenisti i parë në epokën e hapur që fiton çdo Grand Slam të paktën dy herë, dhe është lojtari i parë dhe i vetëm që fiton të nëntë turnetë në seri. ATP Masters 1000, i vetmi që ka fituar të 1000 Masters të paktën dy herë.

Ai fitoi gjithsej 37 turne në këtë kategori dhe mban rekordin duke fituar deri në gjashtë në një sezon. Por kjo është vetëm një pjesë e një liste mbresëlënëse të rekordeve që ka të ngjarë të përditësohen në ditët dhe javët në vijim.

Video e ditës