VIDEO: Gjermanët në vijën e finishit në një pikë të rëndësishme, tashmë varen nga Spanja

Një moment nga ndeshja Spanjë – Gjermani/foto: EPA-EFE/Ronald Wittek

Ekipet e futbollit të Spanja и Gjermania barazoi 1:1 sot në derbin e xhiros së dytë Kupa e Botës në Katar. Furya e Kuqe tani kryeson Grupin E me katër pikë, Japonia dhe Kosta Rika kanë nga tre secila dhe Gjermania një.

Të katër skuadrat kanë shanse për të 1-ën, më XNUMX dhjetor do të luhen ndeshjet e xhiros së tretë të fundit, gjermanët duhet të sulmojnë për fitore ndaj Kosta Rikës, por do t'u duhet edhe një "shërbim" nga Spanja për të triumfuar ndaj japoneze.

Kriteri i parë për përcaktimin e renditjes në fazën e grupeve të Kupës së Botës janë pikët, pasuar nga golavarazhi dhe numri i golave ​​të shënuar. Nëse kombëtaret janë të barabarta në ato kategori, rezultati i ndërsjellë, golavarazhi në ndeshjet e ndërsjella dhe golat e shënuar në duelet e ndërsjella do të shihen në rreshtin e ardhshëm. Është gjithashtu e mundur të përcaktohet renditja sipas numrit të kartave.

Në takimin e sotëm, skuadra e Luis Enriques kaloi të parët në epërsi, në minutën e 62-të Alba e dërgoi topin në zonë dhe ja ku ishte në vendin e duhur. Morata i cili gjuajti përmes Neuerit për 1:0.

Goli i barazimit erdhi në minutën e 83-të, kur gjermanët përfituan nga një reagim jo i mirë i lojtarëve spanjollë. Musiala ishte përballë Rodrit, e gjeti Filkrug i cili gjuajti fort nën tra për 1:1. Gjermania pati një shans në fund për të bërë një kthesë të plotë, Sane u gjend në një mundësi ideale, por në vend që të gjuante menjëherë, ai shkoi shumë larg.

Video e ditës