VIDEO | "Nuk garantohet gjakderdhje": Ndryshim i madh në Oscar, nuk ka ndodhur që nga viti 1961

Oskare
Statuja e Artë Oscar / Foto: EPA-EFE / ETIENNE LAURENT

Për herë të parë që nga viti 1961, tapetin e Oscars nuk do të jetë me Ngjyra e kuqe. Siç raportojnë mediat e huaja, të mërkurën para Teatrit Dolby në Hollywood, Kaliforni, punëtorët që po punonin në përgatitjet për çmimet e Akademisë së këtij viti shtruan një tapet në ngjyra shampanjë, ndërsa mikpritësi i çmimeve të 95-të, mikpritës Jimmy Kimmel, bisedoi me gazetarët.

“Mendoj se vendimi për të pasur një tapet me ngjyrë shampanje në vend të një tapeti të kuq tregon se sa të sigurt jemi që nuk do të derdhet gjak”, tha Kimmel me shaka.

Vendimi për ndryshimin e ngjyrës u mor nga konsulentët krijues Lisa Dashuria, bashkëpunëtor i vjetër i revistës Vogue dhe Roll Avila, drejtor kreativ i Met Gala magjepsëse në Nju Jork.

Këtë vit tapeti do të mbulohet pjesërisht me çati për të mbrojtur yjet dhe kamerat nga moti, por edhe për t'i kthyer ardhjet e yjeve në një event mbrëmjeje.


Tapeti i kuq i Oscars daton qysh 1961, kur u mbajtën çmimet e 33-të të Oscar në Auditoriumin Civic në Santa Monica, por publiku i gjerë nuk e pa tapetin e kuq në lavdinë e tij të plotë në televizion deri në vitin 1966, kur çmimet e Akademisë u transmetuan me ngjyra për herë të parë.

Kujtojmë se ceremonia e Oskarit të sivjetmë fillon të hënën në orën një të mëngjesit sipas kohës sonë, pra në orën 20:XNUMX sipas kohës lokale në Los Angeles.

Përsëri, Zelensky refuzoi të fliste në Oscar

Glamour dhe pompozitet: Kush do të jenë fituesit e mëdhenj të Oscars?

Nga botoksi në një copë tokë në Australi: Të nominuarit për Oscar do të marrin një dhuratë me vlerë 126.000 dollarë

VIDEO | Maqedonia në Oscars: Të gjithë të nominuarit tanë për Oscar

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës