(VIDEO + FOTO) Tmerri zgjati gjysmë ore: Dramë në një park argëtimi, vizitorët ndoqën tmerrin live

Zjarrfikësit arritën të shpëtojnë 28 persona të ngecur në një lartësi prej 30 metrash, të varur me kokë poshtë, gjatë një xhiro në parkun argëtues Oaks në Oregon, SHBA.

Një person u dërgua në spital si masë paraprake, por askush nuk u lëndua, thuhet në një deklaratë nga parku.

Ngjarja në parkun argëtues mund të kishte pasoja tragjike. Fatmirësisht, reagimi i shpejtë i punonjësve të parkut dhe zjarrfikësve parandaloi një fatkeqësi të rëndë.

Sipas dëshmitarëve okularë, gjithçka ka ndodhur papritur. Fillimisht dëgjuan një ulërimë dhe më pas një njoftim nga sistemi i adresave publike brenda parkut argëtues.

Chris Ryan, një vizitor në park, përshkroi se si ai dhe gruaja e tij po përgatiteshin të hipnin në rrotën e Ferrisit, kur vunë re se ajo ishte ngecur. Ata dëgjuan njerëzit që bërtisnin, kur ngritën sytë, mbetën pa fjalë.

Punonjësit e parkut thirrën menjëherë 911 pasi udhëtimi u ndal.

Ambulanca mbërriti rreth 25 minuta më vonë. Punëtorët e mirëmbajtjes ishin në gjendje ta kthenin atë në një pozicion evakuimi disa minuta më vonë.

“Pendulum”, i cili funksionon që nga viti 2021 dhe deri më tani nuk ka raportuar asnjë incident, do të qëndrojë i mbyllur deri në një njoftim të dytë, tha parku.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës