VIDEO: Evertoni me një kthesë për mbijetesë në Premier League

Everton qëndron sezonin e ardhshëm në Premier League / Foto: EPA-EFE / PETER POWELL

Sonte Everton përdori “topin e ndeshjes” për të qëndruar në elitë, triumfoi në shtëpi kundër Kristal Palace (3: 2).

Pas pjesës së parë, lojtarët e Frank Lampard ishin në negativ, mysafirët kryesuan 2:0 me golat e Mateta dhe Ayu.

Në pjesën e dytë, lojtarët vendas bënë një kthesë të plotë Keene në 54, Richarlison në 75 dhe Calvert-Levin në 85 minuta.

Krahas ndeshjes Goodison, Leeds ndoqi nga afër ndeshjen mes Villa Park Aston Villa dhe Burnley e cila në fund barazoi 1:1.

Lojtarët e Steven Gerrard patën më shumë se loja, krijuan më shumë raste, por portieri i Burnley Pope shkëlqeu me mbrojtjen e tij.

Buendia reagoi i shkujdesur në zonën e penalltisë para pushimit, bëri një faull për një penallti që realizoi. Barnes. Buendia u përmirësua në fillimin e pjesës së dytë me një gol të bukur pas asistimit të McGinn.

Ai nuk ishte shumë i lumtur për këtë pikë Leeds, por e lë ende në lojë për mbijetesë. Në një raund deri në fund të sezonit, Evertoni i sigurt është në pozitën e 16-të me 39 pikë, përpara Burnley-t dhe Leeds-it që kanë nga 35.

Në 38 xhiron e fundit më 22 maj, Burnley do të takohet me Newcastle dhe Leeds do të presë Brighton. Skuadra e Jesse Marsh ka një goladiferencë shumë të keqe (40:78) në krahasim me Burnley (33:51).

Në fund, një triumf për Leeds nuk do të mjaftonte nëse Burnley do të festonte para tifozëve ndaj Newcastle.

Video e ditës