VIDEO | Armenët kërkojnë dorëheqje, hedhin shishe në zyrën e kryeministrit Pashinyan

Protestat në Jerevan / Foto EPA-EFE/NAREK ALEKSANYAN

Mijëra demonstrues u mblodhën jashtë qeverisë në Jerevan, kryeqyteti i Armenisë, duke protestuar kundër dështimit të qeverisë për të mbështetur separatistët armenë në Nagorno-Karabakh, pasi rajoni duhej t'i dorëzohej Azerbajxhanit.

Demonstruesit u mblodhën në sheshin qendror të Republikës. Protestuesit e mbledhur kërkojnë dorëheqjen e kryeministrit Nikola Pashinyan.

Protestat në Jerevan / Foto EPA-EFE/NAREK ALEKSANYAN

Pashinyan ishte gjithashtu në detyrë në kohën e humbjes ushtarake të Armenisë nga Azerbajxhani në vitin 2020 dhe tani ka çuar në kolapsin përfundimtar të autoriteteve armene në Nagorno-Karabakh.

"Ne shpresojmë se ai do të largohet." “Më mirë që lideri që humbi luftën të largohet nga pushteti sesa të qëndrojë”, thonë disa nga protestuesit.

Protestuesit kanë thënë publikisht se disfata i lëndon edhe më shumë duke marrë parasysh se sa gjatë armenët kanë luftuar për të mbajtur rajonin e Nagorno-Karabakut nën kontrollin e tyre.

Protestat në Jerevan / Foto EPA-EFE/NAREK ALEKSANYAN

Azerbajxhani ndaloi ofensivën e tij ushtarake dje pasi forcat separatiste armene në Nagorno-Karabakh ranë dakord për një armëpushim që do ta kthente zonën nën kontrollin e plotë të Azerbajxhanit.

Në muajt e fundit, kryeministri armen Pashinyan ka akuzuar publikisht Rusinë se nuk ka bërë mjaftueshëm për të ndihmuar Armeninë. Dje ai tha se akuzoi gjithashtu se "forcat e paidentifikuara po diskutojnë një grusht shteti në Jerevan", duke aluduar se Moska po komploton për të zëvendësuar me forcë qeverinë aktuale në Armeni.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës