VIDEO | Një ekip nga GOB 8 shtator shkoi me helikopter në Hungari për të sjellë një pacient që pësoi një goditje në tru

Ekipi i transportit nga GOB 8 Shtatori, i përbërë nga një anesteziolog dhe një infermiere, mëngjesin e sotëm është nisur me helikopterin e MPB-së për në Hungari, nga ku do të transportojnë një pacient shtetas maqedonas dhe i cili ka pësuar infarkt jashtë vendit ku ka punuar si. një shofer. Pacienti është rreth 50 vjeç dhe pas hemorragjisë së trurit është i varur nga oksigjeni.

FOTO Shtypi i lirë Miroslava Simonovska

Drejtori i GOB 8 Shtatori, mjeku Hristijan Kostov tha për Sloboden Pechat se kanë marrë urdhër nga ministri i Shëndetësisë për të formuar një ekip për transportimin e sigurt të pacientit në Maqedoni me kërkesë të familjes.

Foto: Free Press Miroslava Simonovska

Medikopteri ka pajisje të integruara mjekësore më të fundit për kujdesin intensiv të pacientëve për transportin e urgjencës mjekësore. Pacienti rreth orës 13:XNUMX pritet të transportohet nga Hungaria në Maqedoni në Qendrën Klinike Nënë Tereza.

Foto: Free Press Miroslava Simonovska

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës