VIDEO: Një i vdekur dhe dy të plagosur nga një sulm me thikë dhe çekiç në Paris

Sulmohet me thikë dhe çekiç në Paris, sulmuesi bërtiti Allah Akbar/Foto: Screenshot/H

Një person u vra dhe dy të tjerë u plagosën në qendër të Parisit të shtunën mbrëma nga një sulm i kryer nga një i panjohur me thikë dhe çekiç. Sulmuesi u arrestua, ndërsa sipas një burimi policor, gjatë sulmeve të tij, pranë Kullës Eifel, ai bërtiste “Zoti është i madh” (Allah Akbar).

“Një i vdekur, një i plagosur pasi një person i armatosur sulmoi këmbësorët në qendër të Parisit”, shkroi në Twitter ministri i Brendshëm francez Géral Darmanin, i cili ishte në vendin e sulmit.

Sipas informacioneve, i ndjeri është një turist me nënshtetësi gjermane dhe filipinase, i cili është goditur për vdekje me thikë në shpinë dhe në shpatull. I plagosuri, një turist anglez, është goditur me çekiç në kokë, ndërsa sipas burimeve policore ka qenë duke ecur i shkujdesur me gruan dhe fëmijën, kur sulmuesi i është afruar dhe e ka sulmuar nga pas. Një tjetër person ka mbetur i plagosur, por gjendja e tij nuk dihet.

Të njëjtat burime thonë se sulmuesi ka lindur në Francë dhe ka nënshtetësi franceze, ishte i listuar në dosjet e policisë si mbështetës i islamit radikal dhe dyshohet se i tha policisë se nuk mund të pranonte "vrasjen e arabëve".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës