VIDEO | Hidhni një sy brenda apartamentit unik të Marilyn Monroe për shitje për 3 milionë dollarë

Foto: Ekrani i printimeve / YouTube

Ish shtëpia e Marilyn Monroe dhe Arthur Miller afër Sutton Place është në shitje për 3,05 milionë dollarë, një rënie e konsiderueshme nga çmimi i kërkuar fillestar prej 3,75 milionë dollarë.

Monroe u martua tre herë, dhe martesa e saj e fundit dhe më e gjatë, e cila zgjati pesë vjet, ishte me Millerin. Gjatë asaj kohe, çifti jetonte në një ndërtesë 1927-katëshe nga viti 14. Sipërfaqja e apartamentit është 203 m2 dhe ofron një pamje të bukur të lumit Lindor. Ajo ka një dhomë ngrënie dhe një oxhak.

Është një adresë prestigjioze, shkruajnë ata media të huaja. New York Post vë në dukje se stilisti Bill Blass dikur jetonte në apartamentin nën çati të ndërtesës dhe se banorë të tjerë të shquar të ndërtesës kanë qenë anëtarë të familjes mbretërore si Princesha Madeleine e Suedisë.

Si duken apartamentet në pallat?

Vetë apartamenti është një nga dy në kat. Lista është nga Brown Harris Stevens, lista e të cilit ofron më shumë detaje mbi lehtësitë e shumta të rezidencës:

“Ka një holl të madh hyrje që të çon në një dhomë të madhe ndenjeje me një oxhak me dru. Përballë hyrjes ka një tualet me elementë të integruar. Dhoma e gjerë dhe bashkëkohore e ngrënies mund të strehojë lehtësisht 10 persona dhe është e përkryer për argëtim. Dhoma e tretë e gjumit, aktualisht një bibliotekë, ka një oxhak me dru, dollapë me porosi dhe dyer rrëshqitëse. Kuzhina e madhe, e hollë dhe e rinovuar me një ishull qendror është zbukuruar me banakë mermeri, me një bollëk dollapësh të bardhë të personalizuar, pajisje të nivelit të lartë duke përfshirë një pjatë gatimi, plus dy furra Dacor dhe dy pjatalarëse Miele."

Unike ne cdo gje

Kur Marilyn Monroe dhe Arthur Miller jetonin në atë adresë, aktorja legjendare dekoroi shtëpinë e tyre në stilin e saj unik. Sipas OtSoNY.com, apartamenti i Marilyn kishte "mure të bardhë dhe pasqyra nga dyshemeja deri në tavan në dhomën e ndenjes pasi ajo bashkoi dy dhomat. Divani, kolltukët dhe mobiljet ishin të bardha, ashtu si edhe pianoja.

Marilyn Monroe dhe Arthur Miller/Foto: Profimedia

Miller vari një foto të saj, të bërë nga Jack Cardiff në Angli, në dhomën e tij të punës. Edhe pse tha se ishte fotografia e tij e preferuar me Marilyn, ai hoqi dorë nga ajo kur doli nga apartamenti.

New York Post raporton se pajisjet e ndërtesës "përfshijnë një portier, operator ashensor, menaxher dhe depo për biçikleta, por edhe një histori magjepsëse nga shekulli i 20-të".

A u vra Marilyn Monroe nga CIA sepse ajo "dinte shumë"?

Fakte rreth Marilyn Monroe që mbase nuk i keni ditur

A u vra Marilyn Monroe nga CIA sepse ajo "dinte shumë"?

Video e ditës