VIDEO | Dronët hedhin në erë trenin me raketa ruse në Krime

Foto Twitter

Karrocat e raketave ruse të Kalibrit u shkatërruan në një sulm me dron në një tren në stacionin e trenit Dzhankoy në Krime, vetëm tre ditë pasi presidenti rus Vladimir Putin bëri një vizitë të paparalajmëruar në gadishullin e aneksuar.

Menaxheri rus i Jankoy tha se një civil u plagos nga copëzat e një droni të rrëzuar. Kievi konfirmoi shkatërrimin e raketave, por, si shumë herë më parë, nuk mori përgjegjësinë për sulmet e kryera thellë prapa vijave të frontit.

– Një shpërthim në Dzhankoy në veri të Krimesë së pushtuar përkohësisht shkatërroi raketat ruse të kalibrit KN ndërsa ato po transportoheshin me tren. Shpërthimet vazhdojnë procesin e çmilitarizimit të Rusisë dhe përgatisin deokupimin e gadishullit ukrainas të Krimesë - njoftoi Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës.

Kievi shtoi se raketat e kalibrit u transportuan me tren në flotën ruse të Detit të Zi. Raketat e lundrimit lëshohen nga një anije dhe mund të përdoren për të goditur objektivat në tokë në një distancë prej mbi 2.500 km ose në det në një distancë prej 400 km. Një raketë kushton rreth 1 milion dollarë. Nuk është bërë e ditur se sa raketa të “kalibrit” ndodheshin në tren dhe sa prej tyre u shkatërruan.

Ihor Ivin, administratori rus i Jankoy, nuk përmendi asnjë fjalë për trenin dhe raketat. Ai theksoi se droni i armatosur me eksploziv dhe predha u qëllua drejt objektivave civile dhe se një pjesë e dronit të rrëzuar plagosi një 33-vjeçar.

Televizioni “Crimea 24” raportoi se shpërthimi shkaktoi zjarr në një shtëpi private, një shkollë dhe një dyqan ushqimor, si dhe u dëmtua edhe rrjeti elektrik.

Dhe Oleg Krichkov, një këshilltar i administratorit rus të Krimesë Sergey Aksyonov, tha se dronët kishin qëllime civile.

– Të gjithë dronët kishin për qëllim objektivat civilë. Njëri u godit mbi shkollën teknike dhe ra mes klasave dhe një konvikti. Nuk ka asnjë objektiv ushtarak aty pranë. Të tjerë (dronë) u rrëzuan në zona të banuara. Përveç eksplozivëve, secili (dron) mbante edhe copëza - tha Krichkov.

Oficerët ukrainas pohojnë se rajone të tëra të Jankoy janë shndërruar në zona lufte dhe se qyteti tani është baza më e madhe ushtarake tokësore ruse në Krime. Vitin e kaluar, Ministria Britanike e Mbrojtjes vlerësoi se Jankoy është një nyje kryesore hekurudhore dhe rrugore dhe një pikë kyçe për operacionet për dërgimin e armëve dhe municioneve për forcat ruse në pjesët jugore të Ukrainës.

Ky nuk është sulmi i parë në gadishull për të cilin Ukraina nuk merr përgjegjësinë. Në tetor 2022, nëntë dronë sulmuan flotën e Detit të Zi në bazën e portit Sevastopol në Krime, duke dëmtuar një luftanije. Megjithatë, në gusht, raketat shkatërruan shtatë avionë luftarakë në bazën ajrore Saki në Krimenë jugore, duke vrarë një person.

Në zonën e Dzhankoy, nga ana tjetër, vitin e kaluar në gusht u krye një sabotim në një magazinë municionesh pranë fshatit Majskoe, për shkak të të cilit u evakuuan të gjithë njerëzit në një rreze prej 5 kilometrash rreth magazinës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës