VIDEO | "Ejani në një duel": Bosi i "Wagner" Prigozhin sfidon Zelensky

Foto: Telegram / printscreen

Themeluesi i formacionit paraushtarak rus "Wagner", Eugene Prigogine, publikoi një video që tregon atë duke fluturuar në një mision luftarak në Ukrainë dhe duke sfiduar presidentin ukrainas nga kabina e një avioni ushtarak Volodimir Zelenski të një “dueli ajror”.

Videoja u publikua nga shërbimi për shtyp i Prigozhin, me një deklaratë se videoja është regjistruar në kabinën e bombarduesit Su-24, i cili përdoret nga grupi Wagner. Reuters.

- Volodymyr Oleksandrovich (Zelensky), ne kemi zbritur. Ne bombarduam Bakhmutin. Nesër do të fluturoj me MiG-29. Nëse dëshironi, le të takohemi në parajsë. Nëse fitoni, kapni Artyomovsk (Bakhmut). Nëse jo, kalojmë në Dnieper - Prigozhin i drejtohet Zelensky në video.

Prigozhin, i cili është një bashkëpunëtor i ngushtë i Vladimir Putin, vitin e kaluar në shtator pranoi publikisht për herë të parë se është themeluesi i grupit “Wagner”.

Muajin e kaluar, SHBA e klasifikoi grupin si një organizatë kriminale ndërkombëtare dhe raportohet se rreth 50.000 anëtarë të grupit janë aktualisht në fushën e betejës në Ukrainë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës