VIDEO | Dojçinovski për shfaqjen e baletit për fëmijë "Piter Pan": Secili prej nesh ka një fëmijë brenda vetes që nuk dëshiron të rritet

Vladimir Dojchinovski - kompozitor / Foto: "Sloboden Pechat" - Dragan Mitreski

Në Operën dhe Baletin Kombëtar më 31 Mars, publiku më i ri, por brezat e tjerë do të mund të shijojnë lojën e baletit për fëmijë Piter Pan. Personazhet e romanit kult të James Matthew Berry-t, Piter Pan, Uendi, Kapiten Huk, Djemtë e Humbur e të tjerë do të marrin jetë në skenë përmes performancës së balerinave nga Studio e Baletit Art nga Shkupi. Koreografia dhe regjia janë të Irena Lozinska, skenari dhe këngët e Risto Samarxhiev, ndërsa muzika e Vladimir Dojchinovski. Elena Vangelovska është përgjegjëse për kostumet, ndërsa Ljupço Jovanov për skenografinë. Në skenën e NOB, përveç balerinave të Baletit Art, do të performojnë balerinët profesionistë nga ansambli i NOB Veselin Trajkovski dhe Nicolas Alejandre Hourceau.

-"Piter Pan" si vepër është një frymëzim i pashtershëm për filma, shfaqje baleti, muzikalë, Ajo histori është gjithmonë interesante dhe madje është përfshirë në sistemin tonë arsimor si lexim për klasën e 4-të. Shfaqja jonë ka konkretisht 6 skena, muzika është orkestrale, nuk ka libreto klasike, por këngë. Ka Londër, fluturues, krokodilë, kostume, drita dhe është bukur të shohësh 112 fëmijë, të moshave të ndryshme. Do të jetë shumë interesante ta shikoni, sepse secili prej nesh ka një fëmijë brenda vetes që nuk dëshiron të rritet. Duhet dëgjuar dhe përjetuar, thotë Vladimir Dojchinovski, i cili është autori i muzikës në këtë shfaqje baleti, në paraqitjen e tij të ftuar në emisionin "Shtypi i mëngjesit".

Biletat për shfaqjen tashmë janë në shitje për të dy shfaqjet e datës 31 mars, duke filluar nga ora 17.30:20 dhe XNUMX:XNUMX.

Në video shikoni të gjithë bisedën me Vladimir Dojchinovskin:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës