VIDEO: Dybala dërgoi Juventusin në Ligën e Konferencave

foto: EPA-EFE/GIUSEPPE LAMI

Me pesë ndeshjet e fundit të xhiros së 38-të, ka përfunduar zyrtarisht sezoni i garave 2022/2023. Seria A..

Ishte e ditur që më parë Napoli i përfaqësueses maqedonase Elif Elmas është kampion i ri i Italisë, dhe Lazio, Inter dhe Milan do të luajnë në grupet e Champions League sezonin e ardhshëm.

Me raundin e fundit të ligës u ndanë edhe vendet e fundit për pjesën tjetër të kompeticioneve evropiane për klube. Atalanta dhe Roma kalojnë në fazën e grupeve të Europa League dhe Juventus do të luajë në Konferencën e Ligës.

Spezia priti në Olimpico me golin e Nikolaou nga minuta e gjashtë, por “ujku” romak bëri një kthesë të plotë. Së pari barazoi Zalevski në minutën e 43-të, ndërsa Dybala e shënoi epilogun përfundimtar nga penalltia në minutën e 89-të.

Me atë gol, argjentinasi dënoi ish-klubin e tij Juventus, fitorja 1:0 e të cilit ndaj Udineses nuk ia vlente.

Në ndeshjet e tjera, Atalanta mposhti Monzën me rezultat 5:2, më pas Milani mposhti Veronën 3:1, ndërsa Bolonja humbi nga Lecce (2:3).

Nga sezoni i ardhshëm Cremonese dhe Sampdoria do të luajnë në Serinë B, e kush do t'i bashkohet do të dihet pas betejës për mbijetesë mes Spezias dhe Veronës.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës