VIDEO: Denveri kaloi në epërsi 2:1 ndaj Miamit, Jokic përsëri shkroi historinë në NBA

foto: EPA-EFE/RHONA WISE

Basketbollistët e Denver ata bënë një "thyerje". Miami dhe me fitoren 109:94 kaluan në epërsi 2:1 në finalen e madhe të NBA League. Qendra serbe Nikolla Jokiq luajti një tjetër ndeshje historike, duke shënuar një “triple-double” të ri me 32 pikë, 21 kërcime dhe 10 asistime në 44 minuta lojë.

Jokic u bë kështu basketbollisti i parë në historinë e NBA që arrin një “triple-double” në finale me të paktën 30 pikë, 20 kërcime dhe 10 asistime.

Përveç serbit, shkëlqeu edhe triumfi i Nuggets Jamal Murray me 34 pikë, 10 kërcime dhe asistime, ndaj edhe ai gjeti vendin e tij në histori pranë Jokiqit. Deri më tani nuk ka ndodhur që dy basketbollistë të së njëjtës skuadër të regjistrojnë “triple-double” dhe të shënojnë 30 pikë në të njëjtën kohë. Jo vetëm në finalet e NBA ose në play-off, as në asnjë lojë në historinë 77-vjeçare të ligës, dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi në një natë historike në Florida.

Përveç Jokic dhe Murray, një lojë të shkëlqyer në Denver pati edhe "rishtar" Christian Brown me 15 pikë dhe Anthony Gordon shënoi 11. Në Heats. Jimmy Butler shënoi 28 pikë dhe Bem Adebayo 22 pikë.

Ndeshja e radhës, e katërt në seri do të luhet natën mes të premtes dhe të shtunës në orën 02.30:XNUMX, po në Miami.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës