VIDEO: Demonstruesit janë para Kuvendit, tensionet nuk po ulen

Foto: Facebook / print screen

Shumica e demonstruesve që u mblodhën sonte për të protestuar kundër “propozimit francez” para Qeverisë, ku depërtuan gardhin mbrojtës dhe hodhën shishe, vezë dhe gurë ndaj policisë, janë drejtuar drejt Kuvendit rreth orës 20:30.

Foto: Facebook / print screen

Është shembur edhe gardhi mbrojtës para parlamentit dhe të mbledhurit këndojnë këngë patriotike duke kërkuar dorëheqje nga pushteti dhe refuzim të plotë të kërkesave evropiane dhe bullgare.

Foto: Facebook / print screen

Protesta masive e sotme, e treta me radhë, filloi në një atmosferë të tensionuar, pasi sot lideri i opozitës Hristijan Mickoski u bëri thirrje qytetarëve për pjesëmarrje sa më masive, pasi kishte informacione se autoritetet do ta pranonin nesër propozimin francez për zgjidhjen e mosmarrëveshjes. me Bullgarinë dhe fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE.

Video e ditës