VIDEO | Demonstruesit i vunë zjarrin bashkisë së qytetit në Bordeaux

Foto Twitter

Bashkisë së Bordosë i është vënë zjarri ndërsa protestat franceze vazhdojnë për planet për të rritur moshën e pensionit. Më shumë se një milion njerëz dolën në rrugë në të gjithë Francën të enjten, duke përfshirë 119.000 në Paris, sipas shifrave të Ministrisë së Brendshme, raporton "BBC".

Policia hodhi gaz lotsjellës ndaj protestuesve në kryeqytet dhe 80 persona u arrestuan në të gjithë vendin. Demonstratat u nxitën nga legjislacioni që rrit moshën e pensionit me dy vjet në 64.

Sindikatat kanë bërë thirrje për protesta të mëtejshme të martën e ardhshme, e cila do të përkojë me vizitën shtetërore të mbretit Charles III në vend. Ajo ditë duhet të jetë në qytetin jugperëndimor të Bordo, ku një zjarr përfshiu derën e përparme të bashkisë të së enjtes mbrëma pas një dite protestash dhe përleshjesh.

Nuk dihet se kush ishte përgjegjës për zjarrin, i cili u shua shpejt nga zjarrfikësit.

Ministri i Punëve të Brendshme Gerald Darmanin u përpoq të qetësonte çdo shqetësim përpara udhëtimit të mbretit, duke thënë se siguria nuk ishte "problem" dhe monarku do të ishte "i mirëpritur dhe mirëpritur".

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës