VIDEO | Protestuesit sulmojnë Festivalin e Filmit në Kanë me banderola të mëdha dhe bomba tymuese

protestuesit kan
Anëtarët e lëvizjes feministe "Les Colleuses" mbajnë një pankartë gjigante me emrat e 129 grave që vdiqën si pasojë e dhunës në familje në Festivalin e fundit të Filmit në Kanë / Foto: EPA-EFE / SEBASTIEN NOGIER

Të dielën, më 22 maj, një grup protestuesish të veshur me të zeza u shfaqën në tapetin e kuq në Festivali i Filmit në Kanë duke mbajtur një pankartë të madhe me emrat e 129 grave që vdiqën si pasojë e dhunës në familje në Francë nga festivali i mëparshëm në 2021, raportuar nga media e huaj.

Protestuesit - anëtarë të kolektivit feminist të njohur si "Les colleuses", shpërthyen gjithashtu bomba me tym të zi teksa qëndronin në shkallët e tapetit të kuq përpara "Palais des Festivals".

Gjithçka ndodhi në premierën e filmit "Holy Spider", një thriller krimi me regji të Ali Abbasi, i cili tregon historinë e një gazetari që heton vrasjet e vazhdueshme të punonjësve të seksit në Iran. Filmi bazohet në vrasësin e vërtetë serial Said Hanai, i cili pranoi se kishte vrarë 16 gra midis 2000 dhe 2001. Ai u dënua me vdekje më 8 prill 2002.

FOTO + VIDEO | Protestuesi bën kërdi në tapetin e kuq në Kanë: Mos na përdhunoni

Kjo është hera e dytë në Festivalin e 75-të të Filmit në Kanë të këtij viti që një protestues shfaqet në tapetin e kuq për të protestuar ndaj dhunës ndaj grave. Të premten, më 20 maj, një grua vrapoi topless në tapetin e kuq me një mesazh "Ndaloni të na përdhunoni" të shkruar në trupin e saj duke akuzuar ushtarët rusë për përdhunim gjatë pushtimit të Ukrainës.

Video e ditës