Kanadë bëri një lojë të shkëlqyer, por në fund mbeti pa pikë, nuk arriti të shënonte as penallti dhe u ndëshkua për të gjitha këto. Batshuayi për triumfin e Belgët – 1:0 në ndeshjen e dytë të xhiros së parë në grupin “F”. Kupa e Botës në Katar.

Më herët në ndeshjen e parë të grupit pa gola (0:0) kombëtaret e Marokut dhe Kroacisë barazuan.

Ai ishte një tragjedi në radhët e përzgjedhjes kanadeze Lojtari i ekipit të parë të Bayernit, Davies gjuajtjen e të cilit nga pika e bardhë në minutën e priti Portieri belg Courtois. Kanadezët patën raste shumë të mira në periudhën e mëtejshme të takimit për të barazuar rezultatin, por Hoilt, Johnston, Larin dhe Buchanan rezultuan të pasuksesshme në përpjekjet e tyre.

Mund të shikoni momentet më interesante të ndeshjes KETU

Penalltia mbërriti në anën e kundërt Batshuayi i cili ishte zëvendësues i të dëmtuarit Lukaku. Qendërsulmuesi i Fenerbahçes ai mori topin pas pasimit të thellë të Alderweireld, shpëtoi lehtësisht nga Vitoria dhe më pas me një goditje të fuqishme nga 12 metra mposhti të pafuqishmit. Borjan në atë situatë – 1:0.

Kanadaja nuk mundi të vazhdonte në pjesën e dytë dhe ishte sërish kundërshtari më i mirë. Kryetrajneri spanjoll i Belgjikës, Martinez, bëri një lëvizje të shkëlqyer, e cila në fillimin e pjesës së dytë futi në lojë Onanën dhe Munien, me detyrë të dukshme neutralizimin e lojës së kundërshtarit.

Kanadezët pritën një tjetër mundësi deri në minutën e 80-të, kur Johnston bëri një krosim të shkëlqyer nga e djathta, Larin goditi me kokë nga 10 metra, por Courtois bëri një ndërhyrje mjeshtërore.