VIDEO: Fëmijët nxirren nga nën rrënojat në Aleppo, Siri kërkon ndihmë nga OKB-ja, ushtarët rusë ndihmojnë viktimat

Foto: Twitter

Pamjet e pabesueshme të operacioneve të shpëtimit dalin nga Siria. Një fëmijë është nxjerrë nga rrënojat e shtëpisë së tij në një fshat në veri të qytetit të Aleppos.

Një video e regjistruar nga një dron tregon situatën e tmerrshme në qytetin e Alepos, ku qytetarët me lopata dhe mjete të tjera po përpiqen të nxjerrin trupat nga poshtë rrënojave.

Siria sot i bëri thirrje Kombeve të Bashkuara për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit, shërbimet shëndetësore, strehimoret dhe donacionet ushqimore pas një tërmeti të fuqishëm që vrau mijëra njerëz në Siri dhe Turqi.

Tërmeti goditi një zonë të kontrolluar nga qeveria siriane dhe një zonë të kontrolluar nga opozita, e cila është e rrethuar nga forcat ushtarake qeveritare dhe kufizohet me Turqinë.

Ambasadori i Sirisë në OKB, Bassam Sabagh, tha se Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres e kishte siguruar atë se OKB-ja do të bënte gjithçka në fuqinë e saj për të ndihmuar Sirinë në këtë situatë shumë të vështirë.

Sabagh tha se letrën e kreut të diplomacisë siriane që kërkon ndihmë ia ka dorëzuar Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së.

Kur u pyet nga gazetarët nëse Siria do të lejonte OKB-në të dërgonte ndihma përmes kalimeve nga Turqia, Sabagh nuk u përgjigj drejtpërdrejt, por tha se qeveria ishte e gatshme të ndihmonte dhe të koordinonte dërgimin e ndihmave "për të gjithë sirianët në të gjithë territorin e Sirisë". .

Territori i kontrolluar nga rebelët varet nga flukset e ndihmave nga Turqia fqinje për çdo gjë, nga ushqimi e deri te furnizimet mjekësore.

Ndërkohë në rrjetet sociale është shfaqur një video mbi të cilën, sipas njoftimit, ushtarët rusë po ndihmojnë në operacionin e shpëtimit në Aleppo, por edhe duke ofruar ndihmë mjekësore për viktimat.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës