VIDEO | Danimarka dështon, Australia përballet me Francën në XNUMX/XNUMX!

Në orën 16:00 të Botërorit, pamë një zbërthim të situatës në grupin “D” nga ku Franca dhe Australia vazhdojnë në fazën e XNUMX-të.

Franca pas dy fitoreve të para startuese kishte siguruar kualifikimin në fazën eliminatore, ndaj përzgjedhësi Desham vendosi të shkojë me një skuadër të kombinuar kundër Tunizisë.

Tunizianët dinin ta shfrytëzonin dhe festuan fitoren 1:0. Francezët kishin posedimin e topit, por Tunizia krijoi raste më serioze për shënim. Ata shënuan edhe një gol në pjesën e parë, por u anulua për pozicion jashtë loje. Momenti vendimtar ndodhi në minutën e 58-të kur Kaziri shënoi gol dhe u lëndua.

Fitorja e Tunizisë nuk do të thotë shumë për të, sepse Australia befasoi Danimarkën me të njëjtin rezultat (1:0). Danimarka si gjysmëfinaliste nga Europa e kaluar mbërriti në Katar dhe eliminimi në grup është sigurisht një zhgënjim për ta.

Ai ishte heroi i Australisë në ndeshjen e sotme Matthew Leckie i cili shënoi gol në minutën e 62-të. Për Australinë kjo është dalja e dytë historike në fazën eliminatore në paraqitjen e gjashtë në kampionatet botërore.