VIDEO | “Le të hipim një kalë lakuriq, si ai”: Udhëheqësit e G7 tallen me Putinin

Foto: EPA-EFE / CLEMENS BILAN / POOL

Udhëheqësit e vendeve të G7 janë mbledhur sot në një samit në Kështjellën Elmau në Gjermani dhe disa prej tyre në kohën kur kameramanët po filmonin, bënin shaka me presidentin rus. Vladimir Putin.

Kur liderët u mblodhën para fotoreporterëve, kryeministri britanik Boris Johnson pyeti nëse duhet të hiqnin xhaketat e tyre të fotografisë.

"A mund të zhvishemi?" pyeti Johnson, për të cilën homologu i tij kanadez u përgjigj Justin Trudeau ai u përgjigj: “Të presim të mbarojë fotografimi”.

Johnson më pas tha duke qeshur: "Ne duhet t'u tregojmë të gjithëve se jemi më të fortë se Putini", dhe Trudeau përmendi kalërimin e një kalë pa bluzë, duke aluduar në fotot e famshme të presidentit rus nga pushimet e tij në Siberi.

Në bisedë iu bashkua edhe presidenti i Komisionit Evropian, Ursula von der LayenMe komentin “ kalërimi është më i miri”, për të cilin Johnson u përgjigj se “duhet të tregojnë gjoksin”.

Në talljen e presidentit rus nuk morën pjesë drejtuesit e tjerë të tryezës: Joseph Biden, Emanuel Macron, Charles Michel, Fumio Kishida, Mario Draghi dhe Olaf Scholz.

Video e ditës