VIDEO: Njeriu që humbi motrat në masakrën e Cetinjës kërkon lirimin e vrasësit të Vukut

Ekrani i printimit të fotografive RTCG

Pas masakrës që ndodhi të premten në Cetinje, ku mbetën të vrarë 11 persona, sot në shtëpinë e qeverisë në Cetinje është mbajtur përkujtim për viktimat. Përkujtimi filloi me një minutë heshtje dhe u dërgua mesazh se Cetinja nuk është e vetme në zinë e saj dhe se i gjithë Mali i Zi është në zi, përcjell H1.

“Tragjedia në Cetinje, në të cilën 11 persona humbën jetën të premten, është një paralajmërim për të gjithë se duhet bërë gjithçka që një ngjarje e tillë tragjike të mos përsëritet”, tha kryetari i komunës së Cetinjës, Nikola Gjuraškoviq. Ai theksoi se një tragjedi e përmasave të paprecedenta goditi Cetinjen dhe Malin e Zi dhe i la të gjithë të tronditur.

Ai shtoi se nuk ka fjalë ngushëllimi për familjet.

“Me respekt të veçantë do të kujtojmë Natashën tonë dhe engjëjt e saj Mashan e Marko, Danicën tonë, Dimitrijen, Rajkon, Aleksandrin dhe Milën, Mitra, Goranin. Jeta e tyre e ndërprerë brutalisht mbetet pjesë e kujtimeve tona, por edhe një paralajmërim për të gjithë që të bëjmë gjithçka që një ngjarje kaq tragjike të mos përsëritet kurrë”, tha Gjurashkoviç.

Pas seancës përkujtimore, Teodor Radunoviq, i cili humbi dy motrat e tij në sulm, iu drejtua autoriteteve me kërkesë që personi që vrau sulmuesin Vuk Boriloviq të lirohet dhe autoritetet të mos e akuzojnë atë për krim.

Radunoviç bëri thirrje për lirimin e njeriut që, tha ai, ndaloi festën e përgjakshme në Cetinje. “Për fëmijët që ky njeri nuk duhet të mbetet pa baba për herë të dytë, ju lutem mos e akuzoni atë njeri”, tha Radunoviq dhe tha se akti i tij ishte heroik, transmeton RTCG.

Pas fjalës së tij të shkurtër, në sallë pasuan një sërë duartrokitjesh.

VIDEO: Tmerr në Cetinje, nga të shtënat kanë mbetur të vrarë 11 persona, mes tyre edhe fëmijë

Video e ditës