VIDEO | Katërmbëdhjetë të plagosur pasi një shkallë lëvizëse në një stacion metroje në Korenë e Jugut ndryshoi papritmas drejtim

Metroja e Koresë së Jugut / Foto EPA-EFE/DAVID CHANG

Katërmbëdhjetë persona u plagosën pasi një nga shkallët lëvizëse në një stacion metroje në Korenë e Jugut papritmas filloi të lëvizte mbrapa, duke shkelur pasagjerët.

Sipas agjencisë së lajmeve Yonhap, aksidenti i rëndë ndodhi në orën 8:20 të mëngjesit në stacionin e metrosë Sunae në linjën Bundang (një zonë në jug të Seulit).

Papritur, shkallët lëvizëse me drejtim lart filloi të rrëshqiste poshtë, duke zgjatur disa sekonda, sipas policisë lokale dhe zyrtarëve të zjarrfikësve.

Tre nga pasagjerët që ndodheshin në shkallët kur ndodhi ngjarja u dërguan në spital me lëndime në shpinë dhe në këmbë. 11 persona të tjerë janë lënduar lehtë, të cilëve iu është dhënë ndihma e parë dhe janë larguar.

Autoritetet lokale po hetojnë shkakun e incidentit, por – siç kanë deklaruar përfaqësuesit e tyre – nuk e konsiderojnë shumë të mundshme që dikush të ketë ndërhyrë në sistemin e kontrollit manual dhe të ketë ndryshuar qëllimisht drejtimin e shkallëve lëvizëse.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës