VIDEO: Bostoni barazoi ndaj Miamit në finale në Lindje

Jason Tatum ishte më efektiv në fitoren e Celtics / Boston, Massachusetts, SHBA / 23 maj 2022 / Foto: EPA-EFE / CJ GUNTHER

Basketbollistët e Boston barazoi në 2:2 kundër Miamifinalet e play-off-it të NBA-së në Konferencën Lindore, pasi fitoi mbrëmë me 102:82.

Celtics i drejtuan ata Jason Tatum me 31 pikë, tetë kërcime, pesë asistime dhe dy bllokime. Peyton Pritchard shënoi 14 pikë dhe Derrick White 13 pikë, tetë kërcime dhe gjashtë asistime. Jalen Brown shtoi 12 pikë dhe shtatë kërcime, dhe Robert Williams 12 pikë dhe nëntë kërcime.

Ai ishte më efikasi në ekipin e Majamit Viktor Oladipo me 23 pikë, gjashtë asistime dhe katër kërcime. Duncan Robinson shënoi 14 pikë dhe Caleb Martin 12 pikë me gjashtë kërcime. Bem Adebayo e përfundoi ndeshjen me nëntë pikë dhe gjashtë kërcime, Jimmy Butler me gjashtë pikë dhe shtatë kërcime dhe Kyle Laurie me tre pikë.

Tyler Hiro nuk ishte në skuadrën e Miami për shkak të një dëmtimi në ijë. “Hot” humbën 15 nga 16 goditjet e para dhe ndeshja u vendos pas çerekut të parë. Në seksionin e dytë, Celtics kaluan në krye me 27 pikë dhe në të tretin me 32.

Ndeshja e pestë e radhës do të luhet natën mes të mërkurës dhe të enjtes në Miami.

Video e ditës