VIDEO | Mjeku i Toksikologjisë ka pranuar në kamera se ka kërkuar zëvendësimin e urinës me lëndë narkotike me të pastër, por “shërbimi” i tij nuk ka përfunduar.

Drejtoresha ekonomike e Klinikës së Toksikologjisë Besia Ilyazi nuk ka dashur të angazhojë personel të nevojshëm për funksionimin e laboratorit toksikologjik, nëse në të njëjtën “paketë” nuk përfshihet personeli tjetër, punëtorët e laboratorit, infermierët dhe higjienistët, për të cilët spitali nuk ka nevojë, tha profesori dr. Niko Bejarovski, shef. të repartit të terapisë intensive të Klinikës.

Së bashku me bordin mjekësor të Klinikës së Toksikologjisë, ai mbajti një konferencë për media ku tha se të 18 personat për të cilët kërkohet punë jo vetëm që nuk nevojiten në spital, por disa prej tyre janë problematikë. Njëri prej tyre, ndihmës i ka bërë presion laborantit që të ndërronte urinën me lëndë narkotike me urinë të pastër, por laboranti nuk e pranoi.

- Ne e kemi diskutuar këtë në një kolegj ekspertësh dhe do të shihni në procesverbal që kemi kërkuar që ai të pezullohet për momentin. Fatkeqësisht, ai shkon në punë edhe sot. Ne si kolegjium ekspertësh dhe si kolegj mjekësor e diskutuam këtë dhe morëm qëndrim që ai person të mos ishte më këtu. Për fat të keq, drejtori organizativ ende e bën atë të vijë në punë. Ja ku është, ja ku është, tha profesor Dr. Beçarovski.

Doktor Beçarovski shtoi se 18 persona vijnë në punë pa kontratë edhe pse nuk duhet të vijnë nga 31 dhjetori.

Se ky njeri (mjeku i ndihmës mjekësore) do të vazhdojë të punojë, e ka konfirmuar vetë ai para kamerave, ku ka deklaruar se “ka pyetur vetëm nëse mund të ndryshohet rezultati dhe të ndihmojë të njohurin e tij”, por rezultati nuk ka ndryshuar. por laborantja e refuzoi për “shërbimin”.

Në gjithë situatën e çuditshme, tekniku i laboratorit ishte inatosur me ekipin e Free Press, sepse raportuam se i është bërë presion dhe pyetur nga kolegu i tij për të ndryshuar testin e drogës, pasi siç tha ai, “duhet të paraqitet nesër në punë. " Në Klinikën e Toksikologjisë ka një gjendje të përgjithshme kaosi, çrregullimi dhe situata në të cilat, edhe para kamerës, një ndihmës mjek deklaron se i ka kërkuar laborantit ndryshimin e rezultatit të toksikologjisë, por ai ka refuzuar dhe gazetarët që kanë publikuar. kjo e ka fajin.

Për ta bërë situatën edhe më skandaloze, pas konferencës për shtyp të kolegjit të mjekësisë, drejtoresha ekonomike Ilyazi mbajti konferencën e saj për shtyp vetëm në gjuhën shqipe, të cilën një pjesë e mediave e lanë pasi u informuan se nuk do të kishte përkthim. Ajo nuk është shkarkuar, por sot ministri i Shëndetësisë Ilir Demiri ka bërë të ditur se do të shkarkojë drejtorin e mjekësisë Danil Petrovski.

-Që në ditën e parë jemi përballë rezistencës totale dhe mosbashkëpunimit me Ilyazi. Të gjitha marrëveshjet që bëjmë në takime nuk vlejnë për të nga e nesërmja. Problemi kryesor për momentin është se laboratori nuk është plotësisht i pajisur. Një klinikë toksikologjike pa laborator toksikologjik nuk mund të funksionojë. Për momentin ka vetëm një laborant. Për funksionimin e këtij laboratori nevojiten të paktën dy biologë të diplomuar dhe një teknik më shumë. Në disa raste kërkojmë që të punësohen dy laborantë dhe një ndihmës mjek në mënyrë që klinika të funksionojë gjatë kësaj periudhe. Drejtoresha këmbëngul me këmbëngulje që të pranohen në të njëjtën kohë të 18-të që u pranuan me kontratë pune dhe u skadoi kontrata në fund të dhjetorit. Qëndrimi i kolegjit mjekësor është se ne nuk kemi nevojë për këta njerëz, por nevojiten vetëm tre persona dhe kaq. Këmbëngulet që me çdo kusht të pranohen njerëzit që çdo drejtor sillte me vete si shkonte e vinte. Si kolegjium profesional kërkojmë që laboratori të vazhdojë të funksionojë dhe të respektohen marrëveshjet. Ne jemi të gjithë të rritur dhe kemi më shumë përvojë se drejtori aktual i cili është vjeçar, tha mjeku Niko Beçarovski.

Ai shtoi se Klinika nuk mund të funksionojë në këtë mënyrë.

Kolegjiumi mjekësor i Klinikës së Toksikologjisë që sot mbajti konferencë për media përbëhet nga profesoresha Natasha Simonovska, udhëheqëse e qendrës për detoksifikim, bashkëpunëtorja hulumtuese Aleksandra Babunovska, profesoresha Lidija Petkovska, shefe e departamentit ambulator, profesori Niko Bećarovski, shef i kujdesit intensiv. departamenti i Klinikës, mjekja fillore Irena Jurukov, kryetarja e Bordit drejtues, profesoresha Zhanina Perevska, shefe dhe doktoreshë Biljana Ivanova, mjeke specialiste shumëvjeçare në Klinikë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës