VIDEO | E çuditshme: Në zgjedhjet për kryetar bashkie në Ekuador, një kandidat i vrarë para se të fitonte zgjedhjet

Foto: Twitter

Në zgjedhjet për kryebashkiak të qytetit Puerto López në Ekuador, fitoi kandidati Omar Menendez, i cili u vra vetëm pak orë para hapjes së qendrave të votimit.

Persona të armatosur gjithashtu hynë në ambientet e partisë së tij të shtunën dhe vranë Menendez dhe një të mitur tjetër, raporton BBC.

Policia në Porto Lopez tha se janë ende duke hetuar një motiv të mundshëm të sulmit.

Një anëtar i partisë së Menendez pritet të zëvendësojë politikanin e vrarë si kryetar bashkie.

Menendez nuk ishte i vetmi politikan i vrarë në prag të zgjedhjeve, por dy javë më parë u vra edhe kandidati për kryetar bashkie të qytetit bregdetar të Salinas, Julio Cesar Faracio.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës