VIDEO: “Pa fermerë, pa ushqim”, qindra traktorë para Parlamentit në Athinë

Foto: Twitter

Fermerët grekë nga disa pjesë të Greqisë kanë mbërritur në Athinë me rreth 150 traktorë dhe që nga pasditja e sotme janë parkuar para Kuvendit të Greqisë, në pritje të protestës së paraparë, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Athina.

Me parullat “Pa fermerë pa ushqim”, “Sot funerali i blegtorisë” ngjitur me pankartat e traktorëve, por edhe flamuj të zi, bashkë me ata grekë, fermerët e mbledhur në sheshin Sintagma për të përsëritur edhe një herë. se ata nuk do të heqin dorë nga kërkesat e tyre.

Në një bisedë me korrespondentin e MPB-së nga Athina, ata sqarojnë se kërkojnë nga qeveria që çmimet edhe më të ulëta të rrymës, por edhe lirimi i naftës bujqësore nga taksat.


Më të prekurit janë fermerët nga zona e Thesalisë, e cila u përmbyt nga stuhia “Daniel” shtatorin e kaluar.

- Të gjithë ne që jemi fermerë të rinj nuk mund të mbijetojmë pas përmbytjeve. Fushat tona janë shkatërruar. Qeveria nuk na ndihmon, madje merr atë që na takon, tha për MIA-n, i riu Apostolis nga qyteti i Karditës, i cili me traktorin e tij mbërriti në Athinë.

Protesta e fermerëve është planifikuar për në orën 18.30:XNUMX me orën lokale dhe ata do të marrin mbështetje nga sindikatat, shoqatat e ndryshme dhe studentët.

Pritet që pas protestës traktorët të qëndrojnë të parkuar në qendër të Athinës gjatë mbrëmjes dhe fermerët të largohen nesër në mëngjes.

Për aktivitetet e radhës fermerët thonë se pas protestës së sotme do të përcaktojnë më tej hapat e ardhshëm.

Qëndrimi i qeverisë greke është se nuk ka mundësi financiare për ndihmë shtesë për fermerët.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës