VIDEO: Në parkun e qytetit në Shkup sot në mëngjes janë prerë pa paralajmërim

Foto: Printscreen, 24info.mk

Ekipet e NP “Parqe dhe Gjelbërim” sot në mëngjes pa njoftim paraprak nga Qyteti i Shkupit kanë prerë drunjë në parkun e qytetit në Shkup.

“Qyteti i Shkupit, nën autoritetin e të cilit është ndërmarrja, nuk kishte publikuar asnjë njoftim për prerjen e pemëve, kështu që shtrohet pyetja “Kush dhe pse po bën masakër të pemëve të shëndetshme sot në mëngjes në parkun e qytetit?”, shkruan portali 24info.

Sipas vendimit të marrë nga kryetari i Komunës së Shkupit nga 28.04. të këtij viti, është paraparë të pritet vetëm një pemë (sfili), e cila është konstatuar se është djegur plotësisht dhe ekziston rreziku që të bjerë dhe të shkaktohet material ose dëme të tjera. Këtë vlerësim e kanë dhënë ekspertë nga Qyteti i Shkupit së bashku me kolegët e NP “Parqe dhe gjelbërim” pas inspektimit. Kjo zgjidhje parashikon që një fidan i ri të mbillet në të njëjtën parcelë ku është hequr pema.

Postimet në rrjetet sociale tregojnë se të paktën 2 pemë janë prerë në këtë lokacion të City Park.

 

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës