VIDEO | Baby Lasagna do të përfaqësojë Kroacinë në Eurovizion: Këngëtarja ekstravagante është ndër favoritet kryesore për të fituar

Foto: Instagram/Baby Lasagna

Këngëtari Marko Purisic, i njohur me emrin e tij artistik Lazanja për bebe, fitoi Festivalin Dora dhe do të përfaqësojë Kroacinë në Eurovizionin e këtij viti me këngën "Ekipi i Romës Tagi Dim".

“Faleminderit të gjithëve që më votuan. Unë kam qenë gjithmonë i qëndrimit: nuk ka mbaruar derisa të ketë mbaruar vërtet. Nuk kam menduar fare për fitoren e mundshme, por kam dashur të bëj më të mirën”, ka thënë ai pas fitores, pas së cilës ka performuar sërish këngën fituese.

Kënga “Rim Team Tagi Dim” mori 247 pikë nga publiku, ndërsa e preferuara e dytë e publikut Allen Gyuras mori 27 pikë. Përfaqësuesit kroatë të vitit të kaluar, grupi "Fluturimi 3", konkurruan sërish dhe morën vetëm 24 pikë.

Baby Lasagna ishte e para sipas votave të jurisë së ekspertëve. Anëtarët e jurisë nga Zagrebi, Spliti, Rijeka dhe Osijeku votuan, si dhe katër juri ndërkombëtare nga Italia, Gjermania, Ukraina dhe Islanda.

Interesante, sipas basteshkruesve, Kroacia është ndër tre vendet më të mira si fituese të mundshme të Eurovizionit të këtij viti.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës