VIDEO | Barcelona mposhti Sevillan në “plus tetë” në krye të La Ligës

Barcelona e përdori atë sonte Rezultati i Real Madridit ndaj Mallorcas dhe duke mposhtur Sevillan me 0:3 ka bërë avantazh prej tetë pikësh ndaj Real Madridit në krye të tabelës.

Fitorja u sigurua nga katalanasit në pjesën e dytë kur u shënuan të tre golat. Pjesa e parë nuk solli futboll shumë tërheqës dhe emocionues. Barcelona kishte iniciativën dhe kontrollonte lojën, por kërcënoi seriozisht vetëm dy herë dhe në të dyja situatat ishte në rolin kryesor. Lewandowski.

Rezistenca e Sevillas u thye përfundimisht në minutën e 57-të. Alba ai shënoi golin e tij të parë këtë sezon dhe kaloi në epërsi. I veçantë ishte momenti i minutës së 70-të kur Gavi u fut në listën e golashënuesve. Ky gol për të riun spanjoll ishte i pari me “6”-në në shpinë, numër që trajneri aktual i katalanasve e kishte veshur para tij në Barcelonë. Xavi Hernandez.

Ai shënoi 3:0 finalen Raftet. Në ndeshjen e radhës Barcelona do të përballet me Villarrealin e vështirë dhe Sevilla do të shkojë në Mallorca.