VIDEO | Biden dhe Trump me gafa të reja, njëri ngatërroi Obamën dhe Bidenin dhe tjetri Ukrainën dhe Gazën

Fotokolazh nga SP/ Profimedia

Publiku amerikan ka shprehur sërish shqetësim për moshën e kandidatëve më të mundshëm presidencialë nga partitë republikane dhe demokrate, Donald Trump dhe Joe Biden, pasi të dy bënë gafa gjatë fundjavës.

Trump (77) dhe Biden (81) janë njerëzit më të vjetër që kanë kandiduar për president në historinë e SHBA.

“Putini ka aq pak respekt për Obamën sa ka filluar të flasë fjalën bërthamore”. E keni dëgjuar. bërthamore. Tani ai ka filluar të flasë për armët bërthamore”, tha Trump mbrëmë në Richmond.

Kjo është hera e tretë në gjashtë muajt e fundit që Biden ngatërron ish-presidentin Barack Obama. Ndër gafat e tjera të ish-presidentit amerikan është përzierja e rivales së tij republikane Nikki Haley me ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi.

Gabimi i Trump erdhi një ditë pasi Biden ngatërroi dy herë Ukrainën dhe Gazën kur njoftoi se SHBA do të dërgonte ndihma humanitare për palestinezët e uritur në Gaza për shkak të bombardimeve dhe bllokadave izraelite.

"Në ditët në vijim, ne do t'i bashkohemi miqve tanë në Jordani dhe të tjerëve që po transportojnë ushqime dhe furnizime shtesë në Ukrainë," tha Biden të premten. SHBA “do të përpiqet të hapë rrugë të tjera për në Ukrainë, duke përfshirë ndoshta një korridor detar”, shtoi ai.

Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë më vonë sqaroi se Biden po i referohej Gazës, jo Ukrainës. Gafa ishte redaktuar në transkriptin e fjalëve të tij.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës