Sadio Mane, ylli më i madh i futbollit të Senegalit/Foto: EPA-EFE/FILIP SINGER

Pas katër ndeshjesh radhazi pa triumf, gjigantët bavarez pas një periudhe të gjatë i dhanë sërish gëzim tifozëve të tyre besnikë.

Sonte në ndeshjen e parë të xhiros së tetë në kampionatin më të fortë gjerman, formacioni i Bajerni i Mynihut me 4:0 e mposhti Bayer Leverkusen.

Të gjitha dilemat për fituesin e këtij takimi u zgjidhën tashmë në pjesën e parë, kur edhe golashënuesit hynë në listë. I arsyeshëm, Muzikore и Mans.

Epilogu përfundimtar u vendos në minutën e 84-të Miller. Më parë Mane ka shënuar gol në minutën e 56-të, por ai është anuluar për shkak të një faulli.

Në tabelën e Bundesligës, pas fitores së tretë sezonale, skuadra e Julian Nagelsmann është në pozitën e dytë me 15 pikë, dy më pak se kryesuesi Union Berlin, i cili do ta ketë ndeshjen të shtunën në Eintracht Frankfurt. Bayer Leverkusen është në vendin e 16-të me pesë 5 pikë.