VIDEO: Një grua afgane u burgos dhe u torturua për 25 vjet në një dhomë në Kabul dhe u mbyt për të ngrënë nga dritarja, policia e shpëtoi atë

Foto: Twitter

Policia talebane ka shpëtuar një grua e cila prej 25 vitesh ishte e mbyllur në një dhomë të errët në kryeqytetin e Afganistanit, Kabul, njoftoi sot Ministria e Brendshme.

Sipas fotove shqetësuese të publikuara nga ministria, gruaja mbahej në një dhomë plot me sende të thyera dhe mbeturina dhe ushqimi i shtohej nga dritarja.

"Ajo ndihet e pasigurt dhe e frikësuar kur sheh njerëz të tjerë," tha zëdhënësi i ministrisë Abdul Mateen Khani, duke përshkruar gjendjen e saj.

Gruaja është shtruar në spitalin e Kabulit pasi ka pësuar lëndime mendore dhe fizike.

“E kequshqyer ka edhe anemi të rëndë”, tha një mjeke e spitalit.

Kockat e saj janë konsumuar dhe nyjet e saj janë dëmtuar, thonë mjekët.

Policia shtoi se gruaja ka vuajtur për vite me radhë, pas ndarjes nga bashkëshorti i saj i parë dhe më pas kanë pasur probleme shtesë, si infertilitet, dënime nga vëllezërit e saj, si dhe një mosmarrëveshje trashëgimie.

Policia arrestoi katër anëtarë të familjes së saj, duke përfshirë vëllain dhe nipat e saj, dhe më vonë tha se rasti ishte nën hetim.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës