VIDEO | Arsenali nuk jep majën: Fitorja në derbin e Londrës, humbja e parë për Conte dhe Tottenham

Arsenal - Tottenham/ 1 tetor/ Foto: EPA-EFE/NEIL HALL PËRDORIMI EDITORIAL

Në derbin e sotëm të Premierligës, u përballën rivalët londinez Arsenal dhe Tottenham. Takimi përfundimisht përfundoi me fitoren 3:1 të vendësve.

Arsenali fitoi me meritë ndeshjen e cila u hap me një gol të mrekullueshëm. Pas 20 minutash lojë, Thomas Partey kontrolloi Lloris me një gjuajtje të shkëlqyer nga distanca dhe kaloi ekipin e tij në epërsi. Tottenham nuk u dorëzua dhe barazoi dhjetë minuta më vonë me Harry Kane, i cili shënoi penalltinë më të rëndë.

Me atë rezultat u mbyll edhe pjesa e parë (1:1). Nuk u desh të prisnim shumë për të parë një gol në pjesën e dytë. Gabriel Jesus e ktheu Arsenalin në epërsi vetëm katër minuta pas pjesës së dytë.

Fitorja e Arsenalit u vulos në minutën e 62-të kur mbrojtësi Emerson Royal mori një karton të kuq direkt pas një fillimi të shkujdesur. Granit Xhaka shënoi 3:1 finalen vetëm pesë minuta më vonë.

Për Tottenhamin kjo ishte humbja e parë sezonale dhe Arsenali me triumfin do të mbetet lider me 21 pikë edhe pas këtij turi. Në pozitën e dytë është Manchester City me një ndeshje më pak dhe 17 pikë shtesë.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.