VIDEO: Skena apokaliptike nga qyteti ukrainas Avdivka, në të kanë mbetur edhe 2.000 banorë

Foto: Euroactiv

Ndërsa bombardimet intensifikohen, Rusia po e kthen qytetin ukrainas të Avdivka në një 'faqe filmash post-apokaliptike', thotë zyrtari lokal. Euraktive.

Në qytetin e rajonit të Donetskut, i cili ndodhet rreth 90 kilometra larg Bakhmutit, kanë mbetur ende 2.000 civilë, nga gjithsej 30.000 banorë që jetonin në këtë qytet para pushtimit rus.

“Më vjen keq që e them këtë, por Avdivka duket gjithnjë e më shumë si një vend nga filmat postapokaliptikë”, shkroi kreu i administratës ushtarake të qytetit Vitaly Barabash në kanalin Telegram.

Me forcat ruse që avancojnë gradualisht në Avdivka kohët e fundit, ushtria ukrainase paralajmëroi javën e kaluar se qyteti mund të bëhet "një tjetër Bakhmut" ku muaj të tërë luftimesh të ashpra e kanë bërë qytetin në gërmadha.

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës