VIDEO SONDAZH: Dita Botërore kundër Duhanit – çfarë thonë qytetarët për duhanin

Foto: Shtypi i Lirë

Çdo vit më 31 maj, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) dhe partnerët e përkujtojnë atë dita botërore kundër duhanit evidentimi i rreziqeve shëndetësore që lidhen me përdorimin e duhanit dhe promovimi i politikave efektive për reduktimin e përdorimit të duhanit.

Dita Botërore Pa Duhan festohet që nga viti 1987. Statistikat tregojnë se një cigare e tymosur shkurton jetën me 12 minuta. Çdo vit rreth 8 milionë njerëz vdesin si pasojë e përdorimit të duhanit.

– 7 milionë nga përdorimi i drejtpërdrejtë, dhe rreth 1.2 milionë si rezultat i ekspozimit pasiv ndaj produkteve të duhanit
– Pirja e duhanit pasiv – ekspozimi ndaj tymit ose avullit të çdo produkti duhani.
- 9 nga 10 duhanpirës e kanë filluar duhanin para moshës 18 vjeçare.
- Përdorimi i duhanit tek të rinjtë redukton funksionin dhe zhvillimin e mushkërive, gjë që çon në mundësinë e sëmundjeve kronike.

Në Maqedoni, mesatarisht, pihen 20 cigare në ditë, dhe meshkujt janë duhanpirësit më të shumtë.

Gjysma e popullsisë në Maqedoni pi duhan dhe konsumon produkte të duhanit, tregojnë rezultatet e studimeve për aspektet e sjelljes dhe kulturore të përdorimit dhe ndërprerjes së duhani.

Me këtë rast, në këtë ditë, zbritëm në qendër të qytetit për të anketuar qytetarët tanë për këtë temë. Shikoni videon…

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës