VIDEO SONDAZH: Çfarë do të studionin studentët e ardhshëm në UKIM?

Nxënës të shkollës së mesme të interesuar për të studiuar në UKIM/Foto: Sloboden Pechat

Universiteti “St. Cirili dhe Metodi" organizoi një "Ditë të Hapur" për maturantët të cilët pas përfundimit të shkollës së mesme planifikojnë të vazhdojnë shkollimin në universitetin më të vjetër dhe më të madh në vend.

Studentët e ardhshëm sot patën rastin të mësojnë për aktivitetet e stafit mësimor dhe bashkëpunues, aktivitetet studentore, bursat dhe mundësitë e shkëmbimeve ndërkombëtare, mundësitë e karrierës dhe praktikat, si dhe shumë çështje të tjera që lidhen me jetën studentore drejtpërdrejt nga profesorët.

Anketa e realizuar nga “Sloboden Pechat” në Fakultetin Filozofik në UKIM ka treguar se ka një interesim të madh për studimet e psikologjisë, ndërsa joshëse janë edhe studimet në logopedi, filozofi, pedagogji etj.

Nxënësve të shkollave të mesme u pëlqejnë kushtet e studimit dhe shumica do të qëndronin për të jetuar dhe punuar në Maqedoni pas përfundimit të studimeve.

Shikoni sondazhin e koleges Agnesa Chavoli:

 

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës