VIDEO SONDAZH: A janë të përgatitur qytetarët për një valë të re të Covid-it?

Anketa Agnesa Chavoli për Covid-in

Organizata Botërore e Shëndetësisë regjistroi 1,4 milionë infeksione të reja nga Covid-19 gjatë korrikut dhe gushtit – 80 për qind më shumë se muaji i kaluar. Rastet e COVID-19 janë përsëri në rritje, së bashku me variantet e koronavirusit. Shkalla është më e ulët se më parë, por shifrat e fundit nga klinikat tregojnë se çdo ditë e më shumë ka pacientë.

'Shtypi i Lirë " pyetën qytetarët e Shkupit nëse janë të informuar për variantin e ri të Covid-19 dhe nëse duhet të mbrohen me maska? Qytetarët kanë mendime të ndara, disa e dinë për variantin e ri, të tjerët nuk janë fare të informuar.

“Siç e shoh njerëzit kanë temperaturë, ankohen për të ftohtë, por me siguri Covid-i është kthyer. Po ashtu shohim se shifrat nga Instituti i Shëndetit Publik javën e kaluar janë infektuar rreth 150 nga i gjithë territori i Maqedonisë së Veriut”, tha një kalimtar në Sloboden Pechat.

Një pjesë e madhe e qytetarëve nuk janë informuar për valën e re, disa prej të anketuarve janë infektuar me Covid, të tjerë kanë humbur të dashurit....

“Nuk e di, fëmija im vdiq nga Covid. Vdiq me valën e fundit, nuk kishte ende vaksinë” thotë nëna e thyer...

 

 

Ndiqni sondazhin e plotë në Shtypin e Lirë…

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës