VIDEO | Anima Mundi: Një shëtit me armë dhe qëllon kafshët, tjetri tërheq zvarrë një qen të lidhur në makinë, deri kur do të ndihet rehat çdo ngacmues?

Foto: Printscree, Anima Mundi

Në Shtip, në mes të ditës, në një zonë banimi, një burrë i rritur ecën me armë, synon dhe qëllon kafshët për t'i gjymtuar dhe vrarë, duke plagosur rëndë macen e fqinjëve të tij. Një video e shkurtër e këtij personi, i cili rastësisht dhe pa aspak frikë, qëlloi çfarë të shkonte në mendje, duke shkelur ligjin më të rreptë, na është publikuar nga banorët e lagjes, të tmerruar për sigurinë e tyre, por edhe për sigurinë e kafshët e tyre shtëpiake. Të njëjtën ditë në Vinicë shoferi me veturë me targë VI 8923 AB po tërheq zvarrë një qen të lidhur, i cili nuk ka zgjidhje tjetër veçse të vrapojë pa u ndalur, përndryshe rrezikon të mbytet, reagon Shoqata për Mbrojtjen e Kafshëve “Anima Mundi”. dhe pyet Deri kur çdo bandit dhe sociopat do të ndihet rehat duke qëlluar kafshët, duke e ditur se nuk do të mbajë përgjegjësi për krimin? Apo dhuna ndaj kafshëve është një devijim, apo do ta njohim vetëm kur të përshkallëzohet ndaj njerëzve?

“Në mes të ditës është shkaktuar një rrezik serioz për publikun dhe janë torturuar dhe vrarë kafshët, të cilat janë vepra penale që kërkojnë veprime të menjëhershme nga autoritetet dhe dënimin më të rëndë për autorin”, thuhet në deklaratë.

Nga Shoqata bëjnë me dije se disa persona kanë tentuar të denoncohen në polici, por policia nuk ka dashur ta marrë dhe regjistrojë një raport të tillë

- Është pikërisht mosveprimi i zyrtarëve që nënkupton shpërdorim detyre dhe u jep autorëve nxitje që të vazhdojnë të torturojnë, vrasin dhe mbeten të pandëshkuar.
Këto janë vetëm disa nga ngjarjet që janë përditshmëria jonë dhe të cilat, për fat të keq, vetëm të ndara publikisht si kjo mund të rezultojnë në zgjidhje. U bëjmë thirrje institucioneve që të nisin menjëherë hetimet serioze, për të ndëshkuar më rëndë autorët, pasi siç thonë ata, individë të tillë janë kërcënim për sigurinë dhe jetën e çdo qenieje, qoftë kafshë apo njerëzore!

I dashur lexues,

Qasja jonë në përmbajtjen e internetit është falas, sepse ne besojmë në barazinë në informacion, pavarësisht nëse dikush mund të paguajë apo jo. Prandaj, për të vazhduar punën tonë, kërkojmë mbështetjen e komunitetit tonë të lexuesve duke e mbështetur financiarisht Shtypin e Lirë. Bëhuni anëtar i Sloboden Pechat për të ndihmuar objektet që do të na mundësojnë të ofrojmë informacion afatgjatë dhe cilësor dhe Së bashku të sigurojmë një zë të lirë dhe të pavarur që do të jetë GJITHMONË NË ANËN E POPULLIT.

MBËSHTETNI NJË SHTYP TË LIRË.
ME SHUME FILLESTARE 60 DENARË

Video e ditës