Në grupin “C” ku luan edhe kombëtarja A e Maqedonisë, Anglia në ndeshjen e tij të parë në shtëpi të kualifikueseve për Kampionatin Evropian 2024, ai e mposhti atë Ukrainë me 2:0.

Në stadiumin Wembley, skuadra e Gareth Southgate fitoi me golat e Kane në minutën e 37-të dhe Saka në minutën e 40-të.

Pas fitores së dytë në ciklin kualifikues, Anglia kryeson grupin me gjashtë pikë, përpara Maqedonisë me tre.

Ukrainasit janë kundërshtari ynë i radhës, i presim në Shkup më 16 qershor. Sonte luhet një tjetër ndeshje, Italia nga ora 20.45:XNUMX viziton Maltën.

U luajtën edhe dy ndeshje të tjera, Islanda mposhti Lihtenshtajnin (0:7), ndërsa Sllovenia justifikoi rolin e favorit ndaj San Marinos (2:0).